Tisk
PDF

Nabídka vín

Cuvée „Grand Selicz“

Naše bílé cuvéčko je zajímavou směskou odrůd Modrý Portugal a Rulandského bílého. Tradice tohoto vína sahá do roku 1995 kdy jsme víno vyrobili poprvé. Přestože Modrý Portugal je odrůdou pro výrobu červeného vína, díky rychlému vypresování dosahujeme vína bílého , v některých ročnících s malým nádechem růžové.Díky redukci násady a pozdějšího sběru dosahuje víno zpravidla cukernatosti kdy není potřeba doslazovat.Víno je krásné zlatoruměnné barvy s nádherným aroma po lučních květech, které zráním přechází k medovým tónům. V chuti je víno jemné s mírnou kyselinkou v pozadí. Víno se hodí, když se na zahradě grilují ryby, nebo se dá sedmička vypít jen tak ve středu u ligy mistrů.

Ryzlink vlašský

Tato tradiční stará odrůda nemůže chybět ani v naší nabídce vín. Víno dříve velmi podceňované  „B“éčkové , získává na oblibě pro svou jednoduchost a přímočarost. Přitom se používá i k výrobě ledových či slámových vín. Proto tuto odrůdu sbíráme až jako poslední a téměř vždy se nám podaří dosáhnout cukernatosti rovné pozdnímu sběru. Víno bývá citrusová žluté až zlatavé barvy. Citrusové plody se nám můžou objevit i ve vůni , která je většinou posílena krásnou kyselinkou přecházející ke kořenitým tónům. V chuti plné, kořenité. Díky klasickému zpracování, je víno v dobrých ročnících vhodné k delšímu ležení na lahvi. Víno je vhodné ke studené kuchyni, mořským plodům, rybím pokrmům. Ale co si budeme namlouvat, hlavně je vhodné k pití.

Erilon

Nová odrůda ze skupiny rezistetních odrůd PIWI, kterou vyšlechtil Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc, v Lednici na Moravě. Víno bývá žlutozelené barvy, s velmi intenzivní vůní rozkvetlé louky. V chuti nacházíme známky tropického dužinatého ovoce jako je mango. Víno je Sauvignonového tipu s jemnou harmonickou kyselinkou. V chuti plné, kořenité. V letošním roce (2019) jsme panneský sběr, při cukernatosti posdního sběru, nechali vyležet tři měsíce v novém barikovém sudu středního vypálení. Víno se díky tomu krásně vydýchalo a dostalo nádech vůně pražených mandlí, tato však nepřekrývá původní charakter odrůdy. Víno je vhodné k rybě připravené na grilu, kuřecímu či krůtímu plátku. Ale stejně jako u všech vín je hlavně určené k pití.

Hibernal

Nová odrůda vzniklá křížením odrůd Seibel x Ryzlink rýnský v roce 2004, získává na stále větší oblibě u milovníků vín a proto jsme ho i my zařadily do nové výsadby. Hrozny díky rezistenci dané odrůdou a vysazením do písčité půdy dosahují vysoké zralosti a dávají nám krásná vína. Víno má zlatou barvu, vůně je jemně aromatická po lipovém květu a někdy i broskvích. Při zachování poměru zbytkového cukru s kyselinou je naše víno vhodné k jakékoli příležitosti a skvěle se hodí, když si chceme pozvat dámu domů na nějakou tu nezávaznou konverzaci.

Pinot blanc – Rulandské bílé

Další tradiční odrůda, téměř jedna z nejstarších. Odrůda která nepotřebuje dlouhého komentáře, jelikož víno se prezentuje samo. V dobrých ročnících se dá dosáhnout přívlastkové cukernatosti. Víno je plné, extraktivní s vyšší kyselinou. Vůně květinová, lipová až medová. Víno je vhodné jak k drůbeži, rybám a jiným bílým masům, tak i jen na popíjení s přáteli u kousku dobrého síra , nebo čerstvě upečeného chleba. Pokud se vám nepodaří vypít víno v témž roku , lze víno s přehledem uložit do archívu kde nám uzraje do úplného skvostu.

Tramín

Odrůda která svým věkem zasahuje dále do historie než náš letopočet. Proto pro svoji ojedinělost se stává vyhledávanou specialitou milovníků vín. Při nové výsadbě jsme této odrůdě vyčlenili tu nejlepší polohu na Lácarech v horní části jižního svahu, na pískovcovém podloží. Díky tomu dává hrozny pro přívlastkové víno, které je plné a kořenité. Víno z nich vyrobené připomíná vůní po konvalinkách a akátu. V chuti je vysoce extraktivní, výrazně kořenité s nižším obsahem kyselin. Víno je pravidelně vhodné pro archivaci, kdy delším ležením na lahvi získává na kvalitě. V našem vinařství část Tramínu zpracujem tradičně a malou část dochutíme při kvasu medem. Tím nám vznikne víno slámového typu, které ocení hlavně milovníci sladkých vín. Víno je vhodné k výraznějším úpravám ryb a drůbeže a k méně výrazným úpravám červených mas. U nás zdobí vánoční stůl vždy dvacetiletý Tramín.

Pinot gris - Rulandské šedé

Tradiční odrůda, která se dostala do Evropy již ve 14. století. Aroma této vinikající odrůdy je po chlebové kůrce či sladkých hruškách. V příznivých letech, při dobrém vyzrátí hroznů může být aroma karamelové až do medu. Chuťově je víno krásně plné, tělnaté. V teplých ročnících má víno slabší kyselinku, ale zase výraznější extrakt, někdy až s růžovým nádechem. Víno se dá pít i jako mladé, ovšem pokud se podaří a víno má přepoklady pro ležení na láhvi, můžeme jej obdivovat i po deseti letech.

Cabernet Blanc

Poslední bílou odrůdou z naší nabídky je novinka , na Moravě velmi málo zastoupena. Cabernet blanc je bílá německá moštová odrůda, vznikla křížením Francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon a neznámé rezistetní odrůdy , která je známá pod názvem catch-all (v Německu Resistenzpartner).Cabernet blanc je elegantní bílé víno s brilantní zářivě žlutou barvou. Velmi výrazná vůně připomíná citrusové plody , meruňky. bílý angrešt a žlutý meloun. V chuti najdeme jemné kořeněné ovocné tóny včetně velmi příjemné kyselinky. Díky své svěžesti se hodí jako letní víno, nebo  jen tak k popíjení u přátelského posezení u canasty.

Savilon

Další PIWI odrůda v našem sortimentu. Odrůda vznikla křížením čtyř odrůd: Seyve Villard x Veltlínské červené ranné x Merlot x Seibel. Odrůda která se teprve dostává do podvědomí milovníků vín, má krásné ovocné aroma, které se přenáší i do chuti. Jelikož tuto odrůdu máme jen krátce, je otázkou dalších ročníků a způsobů zpracování, kterým směrem se nám bude vyvíjet.

Solaris

Tato odrůda byla vyšlechtěna ve Freiburgu v Ústavu vinohradnictví. Solaris je velmi raná moštová odrůda, která je díky tomu vhodná pro výrobu burčáku. Dává vína plná a vysoké kvality, často s vysokým zbytkovým cukrem, s dostatečnou kyselinou a s vysokým obsahem alkoholu. V kabinetní kvalitě nebo při výrobě burčáku má muškátovo-ovocné aroma. Při vyšších cukernatostech je potom více ovocnější a květinový s velmi jemným muškátem. Někdy v chuti bývají tóny připomínajícími ananas a lískový oříšek. Je vhodná do cuvée s méně cukernatými mošty, ale k tomu jsme se zatím neuchýlili, protože zkoušíme jaké bude nejlepší zpracování vína. Solaris je výborný i jako velmi raný a sladký stolní hrozen.

 

Cuvée „Garden Blanche“

Vlajková loď našeho vinařství. Jedná se o červené víno vyrobené z hroznů odrůd  Cabernet Sauvignon 60%, Merlot 20% a Carmenere 20%. Vinice byla vysazena už přímo s úmyslem sklízet hrozny dohromady a tím pádem vyrobit víno nadprůměrných senzorických vlastností. Hrozny pro toto víno dosahují pravidelně sladkosti 23 – 25°NM  díky sluníčku nebo při použití metody odstřižení tažňů. Tudíž víno není doslazováno.Víno je tmavě rubínové barvy s výrazným chuťovým buketem podobným Cabernet Sauvignon doplněný o sametovou chuť Merlotu a kabernetovým tónem Carmenere. Víno s krásným ovocným aroma v mládí po černém rybízu, který ležením v dubovém sudu přechází k vůni ostružin , černým jeřabinám až jemným marmeládovým tónům. Víno se hodí jak ke slavnostní večeři, tak i Tatarskému bifteku s přáteli.

Svatovavřinecké

Klasická odrůda , která u nás ne vinici nechyběla už od dob mého dědy, nás přiměla k nové výsadbě.Původem Francouzská odrůda, kde se uvádí jako jeden z rodičů Pinot noir. Víno je plné, tmavě rubínové až fialové barvy. Vůně výrazně ovocná po švestkách a černém ovoci. V chuti je harmonicky dřevitě ovocné s příchutí sušeného černého ovoce, s jemnou tříslovinou, vysoce extraktivní. Víno je vhodné jak k drůbeži, tak i červeným masům a obzvlášť ke zvěřině. Svatomartinská husa nelze upéct bez podlévání Svatovavřineckým a taky tu husičku tímto vínkem pořádně spláchnout. Víno je vhodné pro delší uchování.

Pinot noir – Rulandské modré

Odrůda řadící se k nejstarším odrůdám révy na světě, pochází zřejmě z povodí Nilu odkud ji po Evropě rozšířili Féničané a pak i Řekové s Římany. Díky tomu že se zastavili i u nás, může vám nabídnout víno, které se pěstuje po celém světě o čem svědčí 265 synonym názvu odrůdy. Víno je plné, v mládí ostružinové chuti,v plné zralosti sametové, kořenité s hořkomandlovou příchutí. Někdy chutí připomíná zahradní jahodu, barva je od  světle granátové až po cihlové tóny, vždy slabšího odstínu.. Nejvyšší jakosti se dosahuje po delším ležení na lahvi. Vhodné pro sváteční příležitost, hodí se k těstovinám , drůbeži, červeným masům a zvěřině.

Alibernet

Odrůda z jiného kouta světa. Byla vyšlechtěna na Ukrajině , křížením odrůd Alicante Bouchet x Cabernet Sauvignon pod názvem Oděskij čornyj. V příznivých ročnících  dosahuje krásných aromatických tmavočervených vín s kabernetovým aroma. V chuti je víno plné s kabernetovými tony, v mládí s vyšším obsahem kyselin , při lahvové zralosti až ostružinové marmeládové tóny. Pro svůj kabernetový tón se hodí ke grilovaným masům a pikantním pokrmům.

Cerason

Nová, zatím méně rozšířená odrůda, kterou vyšlechtil pan profesor Vilém Kraus v Lednici. Už odrůdy použité pro křížení [(Merlot x Seibel) x (Frankovka x Svatovavřinecké)] nám naznačují že se jedná o odrůdu vhodnou k výrobě špičkových vín. Hrozny dozrávají do cukernatosti výběru z hroznů. Víno je tmavočervené barvy až neprůhledné barvy, krásné intenzivní ovocné vůně černých jeřabin s ovocnou a kořenitou chutí. Víno z panenského sběru (2012) zatím není v prodeji , jelikož víno bude ležet 36 měsíců na francouzkém barikovém sudu a v prodeji je ročník 2013 který zrál dvanáct měsíců v novém barikovém sudu. Psát k jakému se hodí pokrmu , je téměř zbytečné jelikož ten nejlepší pokrm si zaslouží zapít tímto skvostným vínem

Cabernet Cortis

Pro doplnění sortimentu jsme se rozhodli vysadit jeden z velké škály Cabernetů a výběr padl právě na Cabernet Cortis , který vznikl křížením odrůd Cabernet Sauvignon x Solaris, díky kterému dozrává velmi brzy a dosahuje vysoké enologické zralosti. V roce 2012 měl 27°NM cukernatosti. Víno je extraktivní , tělnaté s intenzivní červenou barvou s vyšším obsahem přírodních taninů. Víno svou charakteristikou velmi podobné Cabernetu Sauvignon, zpravidla mají ještě výraznější aroma. Mladší vína mají typickou kořenitost, jsou vhodná k delšímu zrání.

Aktuální ceník vín zde

Blízké akce

?>